(R)ewolucje na rynku nieruchomości, czyli co ciekawego buduje się w Warszawie?

Na warszawskim rynku nieruchomości popyt cały czas przekracza podaż. Ogromne firmy przenoszą swoje siedziby do centrów miast, czego dowodem może być największa w historii na polskim rynku umowa podpisana przez mBank na wynajęcie 45,6 tys. m kw. w wieżowcu Mennica Legacy Tower. Poza nowymi drapaczami chmur, powstają również nowe osiedla mieszkaniowe, na które chętnych nie brakuje. Przykładem dzielnicy dynamicznego rozwoju jest Białołęka. Jeszcze 15 lat temu liczba mieszkańców wynosiła tu 60 tys., a dziś jest to już 120 tys.  Z tego powodu przygotowałem opis, moim zdaniem, trzech najciekawszych budynków powstających w Warszawie.

Varso Tower, czyli nowa wizytówka Warszawy

Najwyższym budynkiem w Polsce nieprzerwanie od 1955 roku jest Pałac Kultury i Nauki. Żadnemu z drapaczy chmur nie udało się do tej pory przewyższyć symbolu PRL z lat 50. Nic jednak nie trwa wiecznie. Powstająca inwestycja słowackiej firmy HB Reavis „Varso Place”, której najważniejszym elementem będzie wieża Varso Tower sprawi, że na Pałac Kultury i Nauki będzie można spojrzeć z góry, nie tylko z lotu ptaka. Smukły 53-piętrowy wieżowiec o szklanej elewacji z 80-metrową iglicą powstaje na narożniku ulicy Jana Pawła II i Chmielnej. Wedle planów ma mierzyć 310 metrów, co sprawi, że będzie to druga najwyższa budowla w całej Unii Europejskiej, zaraz po znanej na całym świecie Wieży Eiffla. Budynek będzie pełnił funkcję biurowo-usługową. Szczególną atrakcją ma być taras widokowy na wysokości 230 metrów oraz restauracje na 46 i 48 piętrze budynku. Na stronie internetowej Varso Place możemy przeczytać jak dobrze skomunikowany będzie ten biurowiec, czego symbolem ma być bezpośrednie przejście podziemne na Dworzec Główny. Na parterze powstaną dwie gigantyczne ściany, które zostaną pokryte ręcznie wykonaną mozaiką. Pracę będzie nadzorować warszawska artystka Krystyna Kaszuba-Wacławek. Budynek Varso Tower jest bezpośrednio połączony z wieżami Varso 1 oraz Varso 2, które są już oddane do użytku. Architekci na dachach obu budynków zaplanowali zielone tarasy, gdzie na co dzień będą mogli pracować i odpoczywać pracownicy firm działających w Varso. Ukończenie budowy całego kompleksu zaplanowane jest na rok 2021. 

Warsaw Unit – biurowiec gotowy na pandemię

Jeszcze kilka lat temu sięgające chmur biurowce można było podziwiać jedynie w ścisłym centrum, w okolicach Pałacu Kultury i Nauki. Obecnie, patrząc z perspektywy rynku nieruchomości, jedną z najszybciej rozwijających się dzielnic Warszawy jest Wola. W pobliżu Ronda Daszyńskiego zaczęły powstawać liczne biurowce. Jednym z nich jest Warsaw Unit. Budynek składający z 46 kondygnacji naziemnych, dających łącznie 202 metry, sprawią, że Warsaw Unit w momencie ukończenia znajdzie się wśród 5 najwyższych budowli stolicy Polski. Ogólnie dostępny będzie taras widokowy znajdujący się na 46 piętrze. Na parkingu mają znajdować się miejsca do ładowania samochodów elektrycznych, a nawet punkt do samodzielnego serwisowania rowerów. Najbardziej charakterystycznym elementem Warsaw Unit ma być fasada kinetyczna. Tysiące stalowych płytek kołyszących się przy podmuchach wiatru mają tworzyć wrażenie falujących łusek „Dragon skin”. Na stronie internetowej można przeczytać, że wykorzystanie tej technologii ma prezentować siły natury i przedstawiać prawdziwą duszę Warsaw Unit. Ciekawym elementem w budynku mają być rozwiązania antypandemiczne. Lampy UV stosowane do dezynfekcji w windach, czy salach konferencyjnych, system kamer umożliwiający wsteczną analizę poruszania się osób zakażonych, system bezdotykowego poruszania się po budynku oraz wirtualna recepcja. Firma Ghelmaco odpowiedzialna za tą inwestycję pokazała, jak szybko można dostosować się do obecnej sytuacji na świecie, aby zapewnić najwyższe bezpieczeństwo. Budowa Warsaw Unit rozpoczęła się w kwietniu 2017 roku, a zakończenie planowane jest na przyszły rok.

Bliska Wola Tower – największy budynek mieszkalny w Warszawie

Bliska Wola Tower, to ostatni aspekt osiedla Bliska Wola, który nie został jeszcze ukończony. U zbiegu ul. Kasprzaka i al. Prymasa Tysiąclecia powstaną trzy spektakularne wieże, z których najwyższa będzie miała 92 metry wysokości i 27 kondygnacji naziemnych. Pozostałe będą mierzyć odpowiednio 80 i 71 metrów. Bliska Wola Tower, to obiekt mieszkalno-biurowo-aparthotelowy, w którym znajdować się będą 482 mieszkania (5 razy więcej niż na Złotej 44), 170 apartamentów hotelowych i 380 biur. Ciekawe jest to, że wieże położone są wyjątkowo blisko siebie, co może przypominać miasta takie jak Singapur, Hongkong czy Tokio. Kupując apartament, w którym m kw. kosztuje 14 tys. złotych dostaniemy w gratisie widok na mieszkanie sąsiada z wieży obok, co wizualnie może powiększyć przestrzeń nieruchomości. W Internecie możemy natknąć się na wiele artykułów krytykujących, a nawet wyśmiewających takie rozwiązanie. Deweloper J.W.Construction nie za bardzo się tym przejmuje, ponieważ chętnych na mieszkania, czy lokale usługowe nie brakuje, a to jest dla sprzedającego najważniejsze. Dolne piętra budynków przeznaczone są na funkcje handlowe, usługowe, sportowe i rekreacyjne. Części biurowa i apartamentowa zostaną oddzielone od mieszkalnej. Będą miały osobne wejście, recepcję i windy. W części mieszkalnej powstaną lokale o metrażach od 23 do 146 m kw., wysokie na prawie 3 metry, z panoramicznymi przeszkleniami. Obiekt ma być oddany do użytku na koniec 2021 roku.

            Nowych inwestycji w Warszawie nie brakuje, a my na bieżąco możemy obserwować jak miasto ewoluuje. Niektóre zmiany w miejskiej architekturze, z pewnością będą bardzo spektakularne i odbiją się szerokim echem. Już niedługo będziemy mogli podziwiać najwyższy biurowiec w Unii Europejskiej, czy budynek poruszający się przy podmuchach wiatru. Rozwój centrum postępuje stopniowo, jednak zasilany jest coraz ciekawszymi projektami. Popyt na nieruchomości ciągle nie jest zaspokojony. Każdy nowo wybudowany drapacz chmur cieszy się dużym zainteresowaniem, a deweloperzy nie mają problemów, aby znaleźć ludzi, którzy będą chcieli z niego korzystać. Mieszkańcom stolicy pozostaje podziwianie tego, jak rozkwita Warszawa.

Autorem tego artykułu jest

Jakub Karwat -Real Estate News

Zdjęcie: Panorama Warszawy (fot. Michał Janiszewski | motion-studio.pl)

Share this article